31. augusta 2014

Reakcia na otazky Ondřeje Vyhnanovskeho z Lidovych novin

1) Jsou obchodníci, kteří měnu přijímají? Kolik jich je a jak rychle toto číslo roste?
Ano, obchodnikov, ktori prijimaju menu je mnoho a ich pocet rastie nielen u nas ale aj po celom svete. Podla coinmap.org je na Slovensku asi 40 a v Cechach asi 70 takychto spolocnosti. Pocet spolocnosti uvedenych na tomto servri sa za posledny rok viac nez zdvadsatnasobil, a to nie su zahrnute 10-tisice e-shopov. Obchodnici Bitcoin vnimaju vo viacerych rovinach. Velku ulohu zohrava aktualny marketingovy potencial spojeny s akceptovanim bitcoinov, no zaujimava je aj moznost uspor transakcnych nakladov nielen vo vztahu so zakaznikom ale aj s medzinarodnymi partnermi. Nezanedbatelnou je tiez motivacia prihlasit sa k hodnotam volneho trhu a poctivych penazi, ktore Bitcoin reprezentuje. Brdiacim elementom je na druhej strane legislativna neistota, ktora prameni z pomaleho procesu legislativnych zmien reagujucich na technologicke inovacie akou je Bitcoin.

2) Potýká se Bitcoin v tuzemsku s nějakými problémy?
Bitcoin prinasa vsetky pozitiva aj negativa volneho neregulovaneho trhu spojeneho s technologickou novinkou. Z hladiska bezneho spotrebitela je Bitcoin vysoko rizikovym aktivom, a to hlavne z toho dovodu, ze nakladanie s bitcoinami si v sucasnosti vyzaduje nemalu uroven znalosti v oblasti informacnych technologii ako aj pocitacovej bezpecnosti. V sucasnosti vsak uz vznikaju spolocnosti, sluzby a produkty, ktore pomozu preklenut medzeru medzi komplexitou bitcoinoveho ekosystemu a moznostami bezneho spotrebitela tak, aby v dohladnej dobe mohli vyuzit benefity tejto novej technologie ako spolocnosti tak aj spotrebitelia.

3) Probíhají snahy Bitcoin nějak uzákonit či jinak "zlegitimizovat"?
Prevazna vacsina bitcoinovej komunity vnima Bitcoin ako alternativu ku v sucasnosti “legitimnemu” financnemu systemu. To, ze si tento system vyzaduje alternativu, zaroven poukazuje na to, ze “legitimizacia” nezarucuje kvalitu, doveryhodnost ani udrzatelnost. Mnohi preto zastavaju nazor, ze Bitcoin ziadnu “legitimizaciu” nepotrebuje tak, ako “legitimizaciu” nepotreboval objav, ze Zem sa toci okolo Slnka. O tom, ze Bitcoin nie je akasi pyramidova hra, sa musi kazdy presvedcit sam. Ak je Bitcoin skutocne lepsi, ako iny znamy financny system ci ina mena, skor ci neskor budu skeptici v mensine.
Na druhej strane sa neda cakat, ze skupiny zastupujuce zaujmy vlad, centralnych bank a celeho bankoveho sektora budu necinne sledovat etablovanie virtualnych mien na svojich trhoch. Ocakava sa zavedenie viac ci menej nepriaznivych regulacii a legislativy samozrejme v zaujme ochrany sportrebitela, boja proti financovaniu terorizmu a praniu spinavych penazi. Preto vznikaju aj lobbingove skupiny zastupujuce zaujmy virtualnych mien a volneho trhu. Na to, ako to dopadne, si budeme musiet pockat este nejaky ten rok.

4) Jak chcete zajistit váženost této měny?
Podobne ako s “legitimitou” aj “vazenost” je akysi nejasny abstraktny pojem. Vazenost beznych mien dnes nie je ziskana vdaka ich vlastnostiam, ale ako vysledok politiky a mocenskeho boja. Ziadna z mien nie je nicim kryta, a tak su ich drzitelia odkazani znasat nasledky menovej politiky tej ktorej centralnej banky. Tie zriedka buduju vazenost meny – skor naopak. Vdaka tomu, ze Bitcoin neriadia ludia, ma sancu vybudovat si vacsiu vazenost ako ktorakolvek ina mena. Len k tomu musi dostat prilezitost...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára