2. apríla 2014

Reakcia na otazky Mateja Rumanovskeho z casopisu Attelier

1. Kde je Váš prvý “bitcoinmat” umiestnený? Ako funguje?

Automat je umiestneny v pasazi medzi ulicami Gorkeho a Laurinska. Funguje jednoducho. Po zvoleni jazykovej mutacie automat precita QR kod vasej bitcoinovej penazenky. Nasledne vlozite hotovost, za ktoru chcete nakupit bitcoiny. Tuknutim na tlacitko ‘Poslat bitcoiny’ zada automat transakciu do siete a za chvilu by ste mali bitcoiny vidiet vo svojej penazenke. Cena je aktualne urcena v zavislosti od burzy Bitstamp a obsahuje 3%-ny poplatok za transakciu.

2. Ako casto ho ludia zo Slovenska využívajú? Splna to Vaše predstavy?

V poslednom obdobi mal automat technicke problemy, a tak sa znizilo aj jeho vyuzivanie. Za beznej prevadzky ludia kazdy den spravia niekolko nakupov. Su taki, co to pridu skusit s 5 EURami, ale aj taki, co investuju stovky. Odhliadnuc od technickych problemov mozno povedat, ze automat a jeho vyuzivanie splna moje ocakavania. V sucasnosti Bitcoin pritahuje pozornost len malej casti populacie, ktora ho vnima bud ako reprezentatna istych hodnot a myslienok, ci ako investicnu prilezitost, efektivny prostriedok vymeny, technicku inovaciu ci inovaciu vo svete financii, alebo ich kombinaciu. Aby Bitcoin zaujal aj sirsie skupiny obyvatelstva musi byt jednoduchy, bezpecny, stabilny a musi byt zname aj jeho miesto v legislative. To vsetko chce svoj cas. Predstavte si akou zmenou presiel napr.internet odkedy bol pristupny pre verejnost. To vsetko ma Bitcoin este pred sebou...

3. Plánujete podobný “bitcoinmat” umiestnit aj do iných castí Slovenska?

Ano, v sucasnosti pracujem na umiestneni tohto typu automatu do Kosic. Prekazkou je vsak chybajuca nova stabilna verzia softveru od vyrobcu, preto je datum uvedenia druheho automatu v tejto chvili tazke predikovat. Zaroven spolupracujem s ceskym vyrobcom, ktory zacina vyrabat mensie a lacnejsie automaty, co moze podporit distribuciu do dalsich miest.

4. Kedy sa Vám prvýkrát dostali do povedomia bitcoiny, resp. od kedy ich aktívne používate?

Prvy raz som sa o Bitcoine dozvedel niekedy v roku 2011, no v tom case neuputal moju pozornost. To sa stalo az zaciatkom roka 2012, kedy som sa s Bitcoinom zoznamil blizsie a postupne zacal investovat. Odvtedy sledujem dianie okolo Bitcoinu takmer denne a mozem povedat, ze je to vzrusujuci zazitok.

5. V posledných mesiacoch nastalo prudké klesanie hodnôt tejto virtuálnej meny, takmer o polovicu, myslíte si, že v blízkej dobe bude kurz opät stúpat? Oplatí sa ešte do bitcoinov investovat?

Dianie vo svete virtualnych mien naznacuje, ze Bitcoin sa bude postupne stavat rozsirenejsim a pristupnejsim. Zrod tejto virtualnej meny a decentralizovaneho transakcneho systemu inspiroval mnohych podnikatelov a investorov, ktori dnes pracuju na sluzbach a produktoch, ktore budu formovat blizku buducnost. Odhliadnuc od tohto vyvoja silneju obavy z dalsieho smerovania bankoveho sektora ako aj svetovej eknonmiky, ktore mozu podporit nielen rast drahych kovov, ale aj virtualnych mien podobne, ako situacia na Cypre minuly rok. Historia ukazuje, ze narodne meny su vzdy postupne znehodnocovane. Preto je zo stredno- az dlho-dobeho pohladu urcite rozumnejsie drzat realne hodnoty ako drahe kovy, ci bitcoin. Samozrejme treba mysliet na rizika spojene s virtualnymi menami, a to najma bezpecnost ich uschovy, ale aj legislativnu neistotu spojenu s ich pouzitim.

6. Keby porovnáme platenie pomocou bitcoinov s platením cez PayPal, v com je Bitcoin zásadne odlišný? V com prípadne dominuje?

Bitcoin pouziva vlastny nezavisly decentralizovany transakcny system, ktory sa okrem vlastneho protokolu neriadi ziadnymi zakonmi, obmedzeniami, sankciami a pod.  Transakcie v Bitcoin sieti su nezvratne. Prostrednictvom bitcoinov je mozne lepsie kontrolovat svoje osobne udaje, resp. anonymizovat financne transakcie. A samozrejme nemozno opomenut ovela nizsie naklady spojene s prevodom bitcoinov.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára